PLM, endüstri 4.0’ın en önemli ayaklarından bir tanesi

Ege Üniversitesi Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi Mükemmeliyet Araştırma ve Uygulama Merkezi’nde “RAPROMISE For PLM- Ürün Yaşam Döngüsü Yönetimi” eğitim semineri başladı. Lisans ve lisansüstü öğrencilerin katıldığı ve beş gün sürecek olan seminerin sonunda eğitime katılan öğrencilere sertifika verilecek.

Katılımcı öğrencilere, ilk olarak eğitimin amacını açıklayan PLM Merkezi Müdürü Prof. Dr. Semih Ötleş, “Endüstri 4.0 ABD ve Almanya’nın önderliğinde ortaya atılan bir fikir ve önemli bir sanayi hedefi. Birinci Endüstri Devrimi, normal kas gücünün yanı sıra su ve  buhar gücünün keşfedilerek bununla ilgili enerjinin kullanılması demektir. İkinci Endüstri Devrimi, üretimlerde makinelerin kullanılması anlamını taşır. Üçüncü Endüstri Devrimi; cep telefonlarının, İnternetin  kullanılması ve akıllı uygulamaların devreye sokulmasıdır. Son olarak Dördüncü Endüstri Devrimi ise artık sadece bunların değil malzemelerin veya her türlü maddenin insan olmadan birbiriyle buluşması, birbirini tanıması ve işlevini yapmasıdır. Aynı zamanda karanlık fabrikaların üretimde yer almasıdır. Karanlık fabrikalar ise, insanların hiç çalışmadığı ve ışığa ihtiyaç duyulmayan üretim tesisleridir. PLM, endüstri 4.0’ın en önemli ayaklarından bir tanesi ve Türkçesi de ürün yaşam döngüsü yönetimi” diye konuştu.

ENDÜSTRİDE YENİ DEVRİM PLM 

Türkiye’de ilk kez Ege Üniversitesi’nde kurulan ve resmi bir merkez olan PLM Merkezi,  hala tek olma özelliğini taşıyor. Prof. Dr.  Ötleş, “Aynı zamanda PLM, Ege Üniversitesi yüksek lisans programı olarak da  ilk kez uygulamaya konuldu. Şu an yapmış olduğumuz bu proje, çok önemli bir uluslararası proje. Bu eğitim, Erasmus+stratejik ortaklık çerçevesinde, EÜ Mühendislik Fakültesi öğretim görevlileri ve Ege Meslek Yüksekokulu’ndaki eğitimcilerle yürüttüğümüz bir proje” dedi. Projeyle  eğitimcilerin eğitilmesini  hedeflediklerini belirten  Prof. Dr. Ötleş, “Türkiye’de PLM konusunu bilen çok az insan var. Resmi bir merkez yok ve sektörde PLM konusunda yetişmiş eleman eksiği var. Bu eksikliğin giderilmesi için de ilk önce eğitimcilerin olması gerekiyor. Almanya’dan Kaiserslautern Teknik Üniversitesi, Stuttgart Üniversitesi, Avusturya Viyana Teknik Üniversitesi PLM merkezi katkılarıyla gerçekleşen projede, Vestel ve CMS’den katılımcılar eğitim verecek. PLM eğitimleri yurtdışında profesyonel olarak verilen, çok yüksek ücretli eğitimler. PLM’in en fazla kullanıldığı alanlar havacılık sektörü ve otomotiv sektörü ancak diğer sektörlerde de kullanımı yaygınlaşmaya başladı” dedi.

Eğitim sürecinden bahseden Prof. Dr. Ötleş, “PLM, bir ürünün ham maddesinden başlayıp tasarımın dizayn edilmesi, sanal ortamda her türlü hesapların yapılması, sonrasında  üretime girecek şekilde sanal olarak gönderilmesi ve akıllı fabrikalarda  ürünün üretiminin yapılması, o ürünlerin üretildikten sonra kullanımlarının takip edilmesi ve raf ömürleri bittikten sonra atık olarak değerlendirilmesine kadar geçen süreçtir. Bu eğitimde PLM’in ana başlıklarını belirtip ve PLM uygulanmasının eğitimini vereceğiz” diye konuştu.

Kaynak:

Prof. Dr. Ötleş, “PLM, endüstri 4.0’ın en önemli ayaklarından bir tanesi”

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *